Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
poniedziałek, 21 Styczeń, 2019 - 09:03

Czy zielonogórskie Góry Piastowskie przetnie kolejna obwodnica?

pt., 06/02/2015 - 20:33
Kategoria: 

W Zielonej Górze trwa debata o miejscowych górach (przed wojną zwanymi Meiseberge), lub wzgórzach (Piastenhoehe) we wschodniej części tego kompleksu, jak i Lesie Piastowskim. Istniejący tutaj park w większości już zlikwidowano polityką władz państwowych, które przeznaczyły park na cele zwykłej gospodarki leśnej. Trwa wycinka drzew liściastych i tworzenie tutaj "lasu zwykłych sosen", choć ongiś - wcale tak nie było. Socwiecze utopii totalitarnych zniszczyło te tereny.

Kompozycja założonego w tym miejscu w latach 20-tych XX wieku przez Städtische Gesellschaft für Landwirtschaftliche Kultur (Miejskie Towarzystwo Kultury Uprawnej, towarzystwo założylo miasto wraz z największymi przedsiębiorstwami miasta) parku podporządkowana była "kształtowaniu widoków oraz kameralnych wnętrz. "Towarzystwo było w istocie spółką prawa handlowego i jego kapitał zakładowy wynosił 1 mln marek. Udziałowcami byli miasto Zielona Góra (wniosło kapitał 437.500 marek) oraz największe zielonogórskie firmy". [1] Krajobraz miał z założenia sprawiać wrażenie naturalności" [1]. Pierwsze prace podjęto pod mottem "Zielona Góra musi pozostać zieloną górą!" „Zielona Góra – Grünberg – muss ein grüner Berg bleiben“. Na same ogrody parkowe przeznaczono aż 87 hektarów powierzchni. Kluczowym elementem był ogród botaniczny zaprojektowany przez emerytowanego dyrektora ogrodu botanicznego z Wrocławia, prof. Rickhebena. W jego cieplarniach hodowano egzotyczne rośliny- np. palmy, figi, opuncje, drzwa cytrusowe. Zniszczono je po wojnie, a resztki szklarni- w latach 90-tych XX wieku i w pocz. XXI wieku- czyszcząc teren pod budowę osiedla mieszkaniowego. 

Teren ogrodów, wg [1]

Ogród Kmienny,, wg fotoposlska.eu

"Nie było żadnej sztucznej granicy między otaczającymi go terenami" [1]. Autorem był planista znany z koncepcji miast- ogrodów, prof. Herman Jensen z Technische Hochschule w Berlinie [1]. Przy wieży widokowej na Kosowej Górze (dawniej Meiseberge) zbudowano restaurację, dziś zlikwidowaną. Cały kompleks parku miejskiego przeznaczono dla okresowej wycinki drzew w ramach zwykłej gospodarki leśnej. Przedwojenny kompleks parkowy zdewastowano, wycinając dla pieniędzy za drewno nie tylko nasadzone tutaj gatunki rzadszych drzew liściastych (te wycina się nadal), ale nawet- najprawdopodobniej sztucznie nasadzone- cenne lasy drzew takich jak świerki, i zastępując je nasadzeniami sosen etc. Spacerując po tym lesie można obejrzeć dopiero co wycięty las świerkowy na szczycie jednego ze wzgórz przeciętego obwodnicą.

Zniszczono znajdujące się tutaj restauracje, punkty widokowe i wieże widokowe zamknięto dla zwiedzających, czyniąc niemożliwym nawet oglądanie widoków.

1910 , Restauracja /nieistniejąca / obok wieży Bismarcka, cc fotopolska

Góry te w poprzek wzniesień ma przeciąć obwodnica drogowa (już druga, po obwodnicu zachodniej, przecinająca wzgórza) niszcząc niepowtarzalny krajobrazowo las w Zielonej Górze. Jest to miejsce relaksu, spokoju i ostoja dla wielu mieszkańców. Obwodnicę można przeprowadzić w innym miejscu nie degradując w tym lesie wielu szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, spacerowych, konnych i do biegania (również na nartach). O urokach Lasu Piastowskiego wspomina m.in. mistrzyni sportowa Maja Włoszczowska w swojej książce. Las Piastowski to miejsce wielu zawodów MTB w kolarstwie górskim, zawodów biegowych i Ogólnopolskiego Biegu Piastów na nartach.

(opr. Sky Piastowskie ze zmianami redakcji)

Fot. Maja Włoszczowska, mistrzyni MTB

cc wikimedia

 

NIE dla obwodnicy przez LAS PIASTOWSKI from grzegorz lipiec on Vimeo.

1920 , Park miejski na Górkach Piastowskich (Piastenhoehe), cc fotopolska

[1] wg ogrod.uz.zgora.pl


1939 , Widok z tarasu nieistniejącej już restauracji.cc fotopolska


Lata 1910-1913 , W ogródku piwnym przed restauracją "Piastenhöhe" w Zielonej Górze, cc fotopolska.eu

 

1913 , Nieistniejąca restauracja Augusthöhe w Parku Piastowskim dawniej Stadpark.


1915 , Nieistniejąca restauracja Augusthöhe w Parku Piastowskim dawniej Stadpark.

Widok z gór lub wzgórz przed ich zniszczeniem w II połowie XX wieku- okolice ul. Strzeleckiej.

wz95541-Gruenberg-Schlesien-Schillerhoehe-Weinreben-Kat-Zielona-Gora

 
Lata 1900-1929 , Restauracja Piastenhöhe w Zielonej Górze.
 


Lata 1933-1939 , Zielona Góra - Fürstenhöhe (najprawdopodobniej zmiana nazwy w okresie narodowego socjalizmu), cc fotopolska.eu

Miejsce nieznane

 

wg google images, fotopolska.eu, opr. A. Fularz