Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
wtorek, 4 Sierpień, 2020 - 17:02

Astrofizycy Sagan i Shklovski każą historykom doszukiwać się śladów przybyszów z innych cywilizacji!

pon., 08/07/2013 - 16:22

Literatura sumeryjska, przez swój wiek, zawiera zastanawiająco dużo rozmaitych starożytności. To na postacie z tej literatury wskazali autorzy książki "Inteligentne życie we wszechświecie"- (Intelligent Life in the Universe)
astrofizycy I.S. Shklovski oraz Carl Sagan.

Poświęcili oni cały rozdział swojej książki dla argumentacji dowodzącej że naukowcy i historycy powinni na poważnie rozpoznać możliwość pozaziemskiego kontaktu w spisanej i udokumentowanej historii ludzkości. Autorzy: Sagan i Shklovski podkreślają że te idee są spekulatywne i niepotwierdzone.

Shklovski i Sagan pisali o tym że międzygwiezdne podróże przybyszów z innych cywilizacji były z pewnością technicznie możliwe lub w zasięguu technbiki dostępnej mieszkańcom planety Ziemia już w czasach lat 60-tych XX wieku. Możliwe wg nich były wielokrotne wizyty takich pozaziemskich istot.

Dodatkowo, Shklovski i Sagan przywołali postać Oannesa, istotę o rybiej formie, której przypisuje się w terkstach sumeryjskich nauczanie rolnictwa, matematyki, sztuk wczesnym Sumeryjczykom. Wg Shklovskiego i Sagana, opis ten winien jest bliższego zbadania jako przykład możliwego paleokontaktu z uwagi na jego ciągłość i zachowane detale.

Berossos (gr. Βήρωσσος) – zhellenizowany kapłan babiloński, historyk i astrolog, żyjący w Babilonie na przełomie IV i III w. p.n.e. to autor trzytomowego dzieła Babyloniaka o kulturze i historii Babilonii.

Babyloniaka Berossosa składała się z trzech Ksiąg: księga pierwsza zaczynała się od opisu początków świata oraz mitu o Oannesie i innych rybach-potworach , które wynurzając się z morza przyniosły ludzkości cywilizację. Jej dalszy ciąg stanowiła babilońska opowieść o stworzeniu świata i zarys astrologii babilońskiej.

Oannes to, wg Berossosa, mistyczna postać która nauczyła ludzkość wiedzy. Berossos opisuje Oannesa jako mającego ciało ryby ale pod spodem- kształt człowieka. Został opisany jako mieszkający w Zatoce Perskiej, i wynurzający się z wody za dnia, by dostarczać ludności instrukcji na temat pisma, sztuk i różnych nauk.

Obecnie imię Oannes uważa się za zgrecyzowaną, zhellenizowaną wersję imienia Adapa. Adapa to w mitologii babilońskiej mędrzec stworzony przez boga Ea do sprawowania funkcji kapłana w świętym mieście Eridu i władzy nad ludźmi.

Ea dał Adapie wiele dobrych cech, lecz nie nieśmiertelności. Spędzał on wiele czasu łowiąc ryby w Zatoce Perskiej. Pewnego dnia silny powiew południowego wiatru przewrócił jego łódź, rozzłoszczony wypowiedział zaklęcie powodujące ustanie południowych wiatrów. Anu dowiedziawszy się o tym zaniepokoił się taką władzą śmiertelnika i zaprosił go do siebie, zamierzając poczęstować go chlebem śmierci, lecz Ea przestrzegł Adapę przed spożywaniem czegokolwiek u Anu. Ea powiedział mu w jaki sposób czcić Anu, a Adapa się do tych zaleceń zastosował. Dzięki temu Anu zaproponował mu chleb i wodę życia wiecznego, lecz Adapa pamiętając o przestrodze odmówił. Adapie przypisywano wynalazek mowy oraz stworzenie podwalin cywilizacji.

Literatura:
http://en.wikipedia.org/wiki/Oannes#As_Oannes