Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
wtorek, 4 Sierpień, 2020 - 17:14

Kontrowersyjny badacz i "starożytni kosmici"

pon., 08/07/2013 - 11:09
Sumeryjski tablet

W nowojorskim New York Times (10. stycznia 2010 r.) ukazał się artykuł "O pochodzeniu gatunków, z perspektywy kosmitów", traktujący o autorze który sprzedał miliony kopii swoich książek opowiadających o przybyszach z planety Nibiru, którzy wepchnęli ludzkość na ewolucyjną drogę. Skąd pochodzi ludzkość? Zecharia Sitchin opowiada scenariusz niczym z "Planety Małp"- statki kosmiczne i hieroglify, genetyczne modyfikacje etc. Na poparcie tez o genetycznej modyfikacji pokazuje fragmenty antycznych tekstów mających wg autora dowodzić jego tez.Wg niego ludzi ewoluowali z niewielką, ale istotną pomocą genetyczną "starożytnych astronautów", którzy potrzebowali złota dla swojej planety Nibiru.

"Głuptasem" nazywali go liczni krytycy, którzy oskarżali jego teorie jako pseudonaukę, i wskazywali na błędy w ich udokumentowaniu: jego tłumaczenia starożytnych tekstów, i jego rozumienie fizyki. Mimo to autor ma oddane grono czytelnicze.

Jego 13 książek nosiło tytuły w rodzaju "Kroniki Ziemi" czy "Rewizja Genesis". Opierał się w swej podstawowej teorii na swych własnych tłumaczeniach glinianych tabliczek ze starożytnej Mezopotamii, a jego książka "12ta planeta" właśnie czeka na 45. dodruk.Wiele z tekstów zawartych w starosumeryjskich tabliczkach zawiera historie stworzenia które wielu z dzisiejszych badaczy uznaje za mity i alegorie- ale pan Sitchin bierze je dosłownie.Reporterom "New York Timesa" pan Sitchin zaczął wyjaśniać swoją teorię, rozpoczynając od planety "Nibiru", której długa, eliptyczna orbita przybliża ją do Ziemii raz na ok. 3,6 tys. lat. Jej mieszkańcy mieli być człowiekopodobni, twierdzi Sitchin, mający mieć ok. 9 stóp wysokości (ok. 275 cm). Ok. 0,45 mln lat temu mieli wykryć zasoby złota w Afryce i dokonać wyprawy kolonialnej na ziemię. Mieli dokonać "splashdown'u", kontrolowanego lądowania na wodzie, w okolicach Zatoki Perskiej. Następnie, wg Sitchina, przybysze mieli rekrutować pracowników spośród wyprostowanych naczelnych, celem budowy 8 wielkich miast. Enki, który został bogiem wiedzy w sumeryjskim panteonie bogów, miał wpływ na zmiany genetyczne dwunożnych, celem dostosowania ich do pracy w kopalniach.

Po wielkiej powodzi ok. 30 tys. lat temu owe nowopowstałe miasta zostały zniszczone, po czym przybysze zaczęli przekazywać wiedzę ludziom. Zecharia Sitchin pokazał fotografię ryciny z ok. 7.000 r.p.n.e., przedstawiającą dużą postać przekazującą pług dla mniejszej postaci. Wg Sitchina, przybysze mieli powrócić na swoją planetę swoimi statkami ok. 550 r.p.n.e. "To jest w tekstach, nie wymyślam tego"- tłumaczył p. Sitchin, kończąc swoją kawę z reporterami New York Times'a. "Chcieli stworzyć prymitywnych robotników z homo erectus i dali mu geny aby umożliwić mu myślenie i używanie narzędzi".

Pokazywał fotografie starożytnych sumeryjskich rycin i szkiców, pokazując jak to określił- postacie bogów ubrane w kombinezony i hełmy. Wskazał też coś co określił Nibiru, na diagramie pokazującym układ słoneczny. Na pytanie o to czy swoją teorię sprzedał do Hollywood, odpowiedział że czeka na Spielberga. Zecharia Sitchin zmarł w 2010 roku.


  

Michael S. Heiser wylicza najważniejsze sprzeczności pomiędzy twierdzeniami Sitchina, a wiedzą mieszkańców Mezopotamii o planecie nēberu:

  • "według Sitchina mieszkańcy starożytnej Mezopotamii posiadali wiedzę o wszystkich planetach Układu Słonecznego – analiza tekstów klinowych wskazuje, iż znali oni jedynie pięć planet (Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna); za planety uważane też były Słońce i Księżyc;
  • według Sitchina w Układzie Słonecznym istnieje nieznana astronomom planeta o nazwie Nibiru – analiza tekstów wskazuje na identyfikację planety nēberu z planetą Jowisz;
  • według Sitchina planeta ta obiegać ma Słońce co 3600 lat – analiza tekstów wskazuje, że możliwe były coroczne obserwacje planety nēberu;
  • według Sitchina planetę Nibiru zamieszkiwać ma rasa istot zwanych Anunnakami – żaden ze znanych tekstów klinowych nie wiąże planety nēberu z bóstwami Anunnaki; żaden z tekstów nie wspomina o tym, jakoby planeta ta miała być zamieszkana." (za wikipedią)