Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
piątek, 10 Kwiecień, 2020 - 10:48

Ziemie obecnej Polski w imperium Atliego, Atylli. Rok 453 n.e.

sob., 05/10/2013 - 09:53

Bardzo trudno nam było zrekonstruować dzieje ziem obecnej Polski po śmierci Wandy (po roku 413 n.e.). Dzięki legendzie Angelusa ze Stargardu i literackiego podobieństwa historii bratobójstwa Atylli do kratobójstwa dzieci Kraka możemy przynajmniej wskazać podobieństwa literackie w dawnych sagach i podaniach. Okresa ten nie jest historycznie pewny, także dlatego że nasze niewielkie wydawnictwo nadal poszukuje historyków do opracowywania tych trudnych tematów.

Rugiland i jego władca Rugila

Ruguila (także Rohas, Ruga lub Ruas) - wódz Hunów (ok. 419-437). Następca Octara. Sojusznik Rzymu. W roku 422 najechał na Trację, by wymusić większy haracz od władcy wschodniego imperium, Teodozjusza II; od tamtego roku opłata ta wynosiła 350 funtów złota. Ruas był też sprzymierzeńcem Zachodu, przymierze z nim zawarł wódz rzymski w Galii Aecjusz Flawiusz. W 436 roku wspomógł Aecjusza w wojnie z Burgundami. Po jego śmierci władcami Hunów zostali jego bratankowie, Bleda i Attyla. 

cytaty z forum historycznego:

 Polski historyk Gerard Labuda twierdził, na podstawie analizy tekstu Jordanesa, że Gothiskandza leżała w pobliżu ziem zajmowanych przez Ulmerugiów i Wandalów, w rejonie ujścia Odry. Goci po jakimś czasie skierowali się ku Pomorzu Środkowemu i Wschodniemu.

(...)

Odwrotnie pierwsze wzmianki o Rugiach wyraźnie wiążą ich siedziby z wyspą i brzegiem oceanu, potem się szeroko propagują tzw. Rugiland, czy Rugii okupują z Torcylingami Attahara (Odoakra) Italię, w czasach Jordanesa Rugii zamieszkują miasta w okolicach Bizancjum, wszystko to pasuje do fragmentów w/w sagi o ekspansji Wielotów/Rugunów z Połabia.

Co więcej mamy z tą nieoczekiwaną etymologią Rugiów od ziarna czyli zarodków żyta, nawiązanie do nazwy Sporów (zarodki-nasiona) które to imię z dawien dawana mieli nosić Antowie i Sclawinowie, nowa nazwa dla Tacyta Germanie też może mieć taką etymologię, taką już podawał Paweł Diakon, no i w końcu być może Zeruani ziarno - ziornü, ziornüanie (ziarniane), siemię Semnoni.

Oczywiste jest to pochodzenie bardziej polityczne i militarne wynikające z faktu stworzenia imperium przez Rugiów w którym były też masy Lugii i Wenedów jednak ich nazwy plemienne/narodowe zostały zatarte przez te nowe władztwo na tym wielkim terytorium, dlatego tylko nazwy Rugii/Ranów przetrwały starożytność gdzie indziej nazwy plemienne zostały przez nich zniesione i zastąpione przez ów lud Władców/Królów, chyba głównie nazwami topograficznymi. 

wg http://histmag.org/forum/index.php?topic=8672.20;wap2  

 Atylla, władca ziem obecnej Polski (406-453 n.e.) 

Tylo, Atylla (łac. Flagellum Dei, niem. Godegisel) (406–453) to syn władcy znanego jako Mundzucco, Mauzuchus, Musuchus, Mundicius, Bendecucus. 

Podobieństwo do historii bratobójstwa synów Kraka

W 445 w trakcie polowania zabił swego brata Bledę, z którym dotychczas dzielił przywództwo nad Hunami, myląc go z niedźwiedziem (Attyla musiał wypełnić wówczas konoss).Jest to historia podobna do historii synów Kraka z polskich kronik, gdzie jeden z braci zabił drugiego.

Rozpad Wandalii po śmierci Wandy

Według legendy Angelusa ze Stargardu, mnicha broniącego tezy odrębności Pomorza od Polski i odwiecznej wrogości polsko-pomorskiej Wandalowie byli wspólnymi przodkami Pomorzan i Polaków. Po śmierci Wandy według niego doszło do rozpadu; lepsza część Wandalów zmieniła nazwę na Pomorzan, których pierwszym władcą został rex Wandalorum Attyla - primus Pomeranorum rex.


Attila wg Nuremberg Chronicle (1493), cc wikimedia  

 

Według opisu Jordanesa "był niewysoki, szeroki w piersiach, miał dużą głowę i małe oczy, brodę i szpakowate włosy oraz śniadą cerę" (...) Priskos pisze o zachowaniu władcy, który "podczas uczty, kiedy wszyscy goście jedli góry mięsa podawane na srebrnych półmiskach, Attyla jadł mało i to na drewnianym talerzu. Pił też wino z drewnianej czary, podczas gdy jego współbiesiadnicy ze złotych i srebrnych pucharów. Nosił też proste, ale czyste (sic!) szaty niczym nie wyróżniające się spośród innych. Jego broń i końska uprząż nie były zdobione złotem i drogocennymi klejnotami" [1]. 

W sagach

Sagi doskonale wyjaśniają jakoby państwo o nazwie królestwo Wilków, Wieloci (Wilzi), podbili pokrewnych etnicznie Rusów, jednakże w kolejnych częściach tej historii do władzy doszli książęta Rusów. Atli w mitologii nordyckiej i Sadze o Wölsungach król Hunów, jego odpowiednikiem w germańskiej Pieśni o Nibelungach jest Etzel. Atli był synem Budlego. Jego siostrą była Oddrun oraz Brynhilda. Był mężem Gudrun z którą doczekał się dwóch synów, Erpa i Eitilla.

Historia Atliego
 
Po tym jak Atli został drugim mężem Gudrun, zapragnął dla siebie skarbu, przeklętego pierścienia Andwaranaut, który po śmierci przeszedł na własność braci jego żony, Gunnara i Högniego. W związku z tym wymyślił podstęp. Zaprosił braci na ucztę w rzeczywistości chcąc przejąć ich skarb. Zamordował ich obu. Gunnara rozkazał wrzucić do jamy pełnej żmij, Högniemu wyrżnąć serce. Nim zginął z rąk swojej żony i spłonął w podpalonym przez nią dworze, zjadł przyrządzone przez nią serca własnych dzieci oraz wypił ich krew zmieszaną z miodem. Postać Atliego ma swój pierwowzór w królu Hunów, Attyli, który przeszedł do historii jako okrutnik.

Władca ziem obecnej Polski

Atylla to m.in. władca ziem obecnej Polski i wódz Hunów.

 
Państwo Atylli (zielony) cc wikimedia

 W 453 Attyla nagle zalał się krwawymi wymiotami. Zmarł z powodu krwotoku z nosa[2], gdzie krew zalała mu płuca podczas gdy sam monarcha był kompletnie bezwładny z powodu nadmiernej ilości spożytego alkoholu. Zabawa Hunów była spowodowana małżeństwem Attyli z Ildico, swą trzechsetną żoną. Pozostały pogłoski i plotki o umyślnym zabiciu Atylli. Synowie Attyli podzielili państwo między siebie, co doprowadziło do jego dezorganizacji i rozpadu. Według innych źródeł, Attyla zmarł w wyniku przepicia na własnym ślubie[3] lub zmarł we własnym łóżku w wyniku otrucia[4]. W 454 Gepidzi rozbili Hunów w bitwie nad rzeką Nedao. Ich resztki uszły na wschód.

W Kronice Wielkopolskiej

Redaktor czy interpolator Kroniki wielkopolskiej z XIV w. tak próbował wytłumaczyć słowiańskie, jak sądził, pochodzenie Węgrów: mieli się oni wywodzić z kraju nad rzeką Wkrą (niem.: Ucker), wpadającą do Morza Bałtyckiego. Wypierani przez Gotów postanowili udać się wraz z rodzinami do Pannoni skąd pochodzili (?). Aby wędrówką nie wyrządzać szkód i przykrości swemu ludowi słowiańskiemu, uczynili to w sposób bardzo niebezpieczny, wędrując przez kraj Teutonów, Burgundię, Lombardię aż do Slawonii. Ich król Tyla, zwany w pismach Attyla, przybywszy do Pannoni, w niej obrał sobie stałe miejsce pobytu. Ponieważ napłynęło do nich wiele ludów słowiańskich, porzucili nazwę Wkrzanie i przyjęli Wandalów. Część zaś owych Słowian, którzy od rzeki Wkry nazywali się Wkrzanami – jeszcze bardziej komplikuje sprawę kronikarz wielkopolski – potem od czasu zmieszania się z ludem Hunów (...) zarówno od Hunów, jak i od Wkrzan została nazwana Węgrami. (Kronika wielkopolska, prolog). Bez wątpienia powodem tej kontaminacji było podobieństwo nazw Ungari, Hungari – Hunni – Vcra, Ukra.

opr. af na podst. Wikipedia oraz encyklopediafantastyki.pl (część po sagach)

 

 1.  http://alehistoria.blox.pl/2011/09/ATYLLA-8211-WODZ-HUNOW.html
 2.  Michael Lee Lanning, 100 największych dowódców wszech czasów, s. 65.
 3. Andrzej Dziadzio, Powszechna historia prawa, s. 50, Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 2008.
 4. Świat Książki, 1000 lat sławnych ludzi, s. 13. 
 5. Kempiński A.M., Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, Poznań 1993.
 6. Kempiński A., Ilustrowany leksykon mitologii Wikingów, 2003.
 7. Edda Poetycka, Wrocław 1986.
 8. Saga o Völsungach, Sandomierz 2009.  
 9.  

 

 

 

 

 

 

 1. Mity, podania i wierzania dawnych Słowian - Strona 44

  books.google.pl/books?isbn=8371206887

  Jerzy Strzelczyk - 1998

 2.  

  „Ich król Tyla, zwany w pismach Attyla, przybywszy do Panonii, w niej obrał sobie stałe miejsce pobytu". Ponieważ napłynęło do nich wiele ludów słowiańskich, porzucili nazwę Wkrza- nie i przyjęli Wandalów. „Część zaś owych Słowian, którzy ...

   

 1. Roczniki historyczne - Tomy 59-60 - Strona 40

  books.google.pl/books?id=CAJpAAAAMAAJKazimierz Tymieniecki, ‎Zygmunt Wojciechowski - 1993

   

 2. Ponieważ jednak kronikarz skądinąd wiedział, że Attyla władał Hunami, którzy w dziejach Polski się nie mieszczą, musiał przeto przyjąć, że wśród Wandalów ... Po dojściu do celu ich władca Tyla zwany Atylą postanowił, że osiądą tu na stałe.

 3.  

 4. Prace Komisji Historycznej - Strona 137

  books.google.pl/books?id=Y4xJAAAAMAAJ         1950 - ‎

  Podobnie jak Czech i Lech, Tyla czyli Attyla aktem świadomej decyzji objął w "posiadanie nową ziemię, a swą praojczyznę, Pannonię. Napłynęły tam liczne ludy słowiańskie, z czego miała powstać nazwa Wandali "°. Miano natomiast Hungari ...