Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
poniedziałek, 1 Czerwiec, 2020 - 01:43

Socjopaci są wśród nas

czw., 19/10/2017 - 20:36
Kategoria: 

Dr Martha Stout “Socjopaci są wśród nas“.

Według badań 1 na 25 osób to socjopata – człowiek bez sumienia, który gotowy jest zrobić wszystko, by osiągnąć swój cel. Socjopaci doskonale się maskują. Kiedy im się to opłaca, potrafią być sympatyczni. Często cieszą się dobrą opinią. Kiedy jednak wchodzimy z nimi w bliższe relacje, szybko okazują się toksyczni, bezwzględnie wykorzystują nasze dobre intencje, a spod ich wpływu ciężko się wyzwolić.

wg https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,94198,Socjopaci-sa-wsrod-nas

Z opisu na okładce:

"Według badań 1 na 25 osób to socjopata - człowiek bez sumienia, który gotowy jest zrobić wszystko, by osiągnąć swój cel. (...) Z tej książki dowiesz się, jak rozpoznać socjopatów, skąd się biorą i dlaczego odnoszą sukcesy. Odkryjesz stosowane przez nich techniki kamuflażu, a przede wszystkim poznasz 13 zasad radzenia sobie z socjopatą. Dzięki tej książce przestaniesz być bezbronny wobec ich manipulacji i intryg."

Okazuje się, że socjopaci to nie tylko wyrachowani przestępcy, to mogą być osoby z naszego najbliższego otoczenia. Autorka – psycholog z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem – przedstawia charakterystykę socjopaty, jego cechy, prezentuje przykłady osób funkcjonujących w społeczeństwie, które – mimo stwarzania pozorów całkowitej normalności – są wyzute z wszelkich uczuć czy sentymentów. Potrafią osiągać swoje cele, bo dążą do nich wszelkimi dostępnymi sposobami. Uwielbiają władzę nad innymi. 
Przeraża fakt, że takich osób jest ok. 4%, czyli 4 na 100 osób. To oznacza, że mogą być w naszym bliskim lub dalszym otoczeniu – w pracy, w sąsiedztwie, a także pod tym samym dachem.
- A. Szewc

Ludzie bez sumienia kontra reszta świata-słowa idealnie oddające tematykę książki.Swoisty poradnik dla każdego.Możemy sobie nawet nie uświadamiać potrzeby jego przeczytania.Ale socjopaci są wśród nas.Analiza zagadnienia,a przede wszystkim przykłady z życia wzięte,to tylko część tego,co zawiera powyższa pozycja.- A. Dudek

Autorka przedstawia nam zagadnienie zjawiska socjopatii, pokazuje sposoby na to, jak socjopatę rozpoznać i jak się przed nim uchronić, definiuje również samo pojęcie sumienia, które nazywa siódmym zmysłem. Poza tym, przytacza ciekawe wyniki badań, opisuje przypadki medyczne swoich pacjentów i to jest mocna strona książki. Trochę słabiej jest w momencie, gdy chodzi o część dotyczącą rozpoznawania socjopatów i radzenia sobie z nimi. - blog "Pszczółkowe Gotowanie"

Schorzenie zwane socjopatią występuje u 4 procent populacji. Niby mało, a jednak jeśli statystycznie jest to wielokrotnie więcej niż odsetek chorych na schizofrenię czy anoreksję, to jest o czym myśleć. Socjopatia to brak sumienia czyli wewnętrznego głosu, który mówi nam co należy, można i wypada, a co nie. -A. Budyta

Więcej: http://www.humanizm.net.pl/witaj.html

Zebrał: A. Fularz