Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
wtorek, 4 Sierpień, 2020 - 17:09

Spalmy bibliotekę wraz z bibliotekarką. O fanatyzmie.

pon., 10/06/2013 - 23:23
Kategoria: 
Artistic Rendering of the Library of Alexandria, based on some archaeological evidence, cc wikimedia

Hypatia, aleksandryjska uczona, wybitna matematyczka została zamordowana przez radykałów przerażonych jej naukami, poglądami, światłością i wiedzą. To historia upadku przedchrześcijańskiej cywilizacji pod presją chrześcijaństwa. Starożytni znali cement, potrafili budować z niego budowle o wymiarach wrocławskiej Hali Ludowej, stworzyli analogowe maszyny do pomiarów pozycji morskiej, żyli w milionowych aglomeracjach w rodzaju Rzymu. To oni stworzyli demokrację, do której powrócono dopiero po ponad tysiącu lat!

Ale oto nadeszło nowe, które zmieniło...wszystko. Tego jednak nie uczą. Tak samo jak nie uczą o losach Biblioteki Aleksandryjskiej, o których tylko półgębkiem wspominają co odważniejsi nauczyciele historii, zupełnie jak gdyby to była jakaś zakazana nauka.

Wybitna starożytna uczona została porwana przez tłum wyznawców nowej wiary i potraktowana jak czarownica, zmarła rzeźnicko zamęczona przez tłum rozjuszonych radykałów. Zgodnie z edyktem nowonawróconego cesarza rzymskiego jej ciało zostało odarte muszlami od jej kości. Równocześnie spalono Serafeum (jedną z dwóch wielkich bibliotek Aleksandii).

Ojcec Hypatii, Theon, był ostatnim odnotowanym członkiem i naukowcem Muzejonu, 'kaplicy Muz'. W 391 roku naszej ery Teodozjusz nakazał swym edyktem zniszczenie wszystkich świątyń pogańskich, a więc także tej pogańskiej świątyni przechowującej od 500 do 700 tysięcy zwojów.

(rf)