Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
wtorek, 4 Sierpień, 2020 - 17:04

System PKW do zliczania wyników wyborów był modyfikowany w trakcie ich zliczania

pon., 17/11/2014 - 10:16
Kategoria: 

Powodem opóźnień PKW są problemy z działaniem systemu informatycznego zliczającego głosy. Podobnych przypadków krytycy doszukali się w Kenii w Afryce w 2013 roku, ale tam- system wyborczy był nowocześniejszy technicznie, dodatkowo zabezpieczony czytnikiem linii papilarnych przy urnach, więc znacznie bardziej złożony [15].

problemy z systemem, znalazłem w Kenii w 2013 i nic poza tym. http://t.co/qKktKuPBtV (@romanzaleski)

System zliczający głosy zmieniano w ciągu nocy wyborczej- po południu opisywano wersję 94, szybko zastąpiona wersją 95, przed rozpoczęciem nocy dysponowano już wersją nr 98, nad ranem- wersją nr 100. Przyczyna bez wątpienia leży w późnym rozstrzygnięciu powtórzonego przetargu na organizację systemu do zliczania głosów. Stało się to dopiero w sierpniu b.r., ponieważ wcześniej złożone oferty musiały zostać odrzucone przez zamawiającego. Wykonawcę wyłoniono 4 VIII tego roku, zaś w postępowaniu złożono 1 (jedną) ofertę [5]. Firma wykonawcza opisuje samą siebie jako małą, zatrudniającą 2- 3 osoby.

"Do tego przetargu Nabino stanęła jako... jedyna. Zapewne ze względu na wspomniany, praktycznie nierealny termin realizacji projektu, którego nikt nie chciał się podjąć." [12]

W wypowiedziach medialnych organizator wyborów poinformował: "system był tworzony tak naprawdę od trzech miesięcy" [4]. Wykonawca możliwe że nie miał szans wykonać skomplikowanego systemu w tak krótkim czasie. Innych chętnych wykonawców nie było, zaletą jedynej oferty była jej atrakcyjna cena (wykonawca płaci rzekomo swoim programistom ok. 2 tys. PLN/mies., wg plotek zatrudnia 3 osoby). Framework Cake- PHP, z którego skorzystał wykonawca, jest znany ze swoich dziur, i służy raczej do innych celów niż tworzenie "bezpiecznych" aplikacji do celów zliczania wyników wyborów. Oba z testów przed wyborami- zawiodły.

Z doniesień medialnych można wnioskować że PKW dysponuje grupą 5 informatyków, w dodatko słabo opłacanych. Podobna sytuacja- gdzie na wdrożenie systemu wyborczego zostawiono sobie 60 dni- także w roku 2002 skończyła się porażką. Wadą PKW jest że do jej składu dobierani są wyłącznie prawnicy, którzy nie radzą sobie z kwestiami informatycznymi. Komisje wyborczą tworzą wyłącznie sędziowie w stanie spoczynku (z TK, SN i NSA). Od co najmniej 2014 roku trwa każdorazowy "medialny lincz" pod adresem tej instytucji, a od jej członków, wg prawodawstwa mających nie mieć kompetencji informatycznych lecz prawnicze- tych kompetencji informatycznych wymaga się.

Andrzej Kozicki z jednego z komitetów tak rano opisał wybory samorządowe:

Od przewodniczącej komisji obwodowej w Warszawie: "Jest 9 rano, właśnie wracam po ponad 19 godzinach pracy w komisji. W środku nocy dowiedzieliśmy się, że system 'nie działa' i drukowane protokoły nie zawierają niektórych partii i kandydatów. Od informatyka dowiedziałam się, że od rana stworzono kilka programów zastępczych, ale na spotkaniu dla przewodniczących komisji słyszałam już w czwartek, że część elektroniczna może nie wypalić.

O 5:30 dowiedzieliśmy się, że na transport do urzędu trzeba czekać dwie godziny lub przyjechać samemu, ale nie wiadomo, ile to wszystko zajmie, bo urząd nie umie się zorganizować. Protokołów nie można było wywiesić, bo ich nie było.

Pod urzędem były za to setki wkurzonych członków komisji i tysiące kartonów, które dotarły na miejsce prywatnymi samochodami (zamiast transportem z policyjną eskortą) i walały się kiepsko pilnowane po ziemi. Nikt nie wiedział, gdzie iść, ani co robić. Worki (niektóre komisje miały je rozprute) kazano nam położyć w holu, w którym czekaliśmy do ósmej rano, gdzie były byle jak oznakowane i rzucone razem do kupy. Do wydrukowanych protokołów moja komisja dopisywała ręcznie tabelkę z wynikami Rozenka, bo jej brakowało."

Inny opis jaki zamieścił ten autor:

Inny przewodniczący obwodowej komisji: "A chrzanię te wybory, chrzanię nowe ciekawe doświadczenia, może i było na początku zabawnie, ale z czasem zaczynają się myśli, a potem konkluzja, że 300zł dzielone przez 19 godzin daje mi etykietkę bardzo taniej dziwki... I jeszcze słówko o urzędzie dzielnicy Praga Południe, ja kocham w sam odwłok, lepszą obsługę maja w sieci Orange, a chyba wszyscy wiedzą, że mają @#jową. Na korytarzach szczęściarz ten, co się nie wypierniczy na ryj po zakończonych wyborach, gdyż jeśli już uda się jakoś przebrnąć przez walające się samopas wory z wypełnionymi kartami wyborczymi to jeszcze nic straconego, bo może nie dostrzec śpiących pod ścianami dumnych członków komisji wyborczej. Nikt nic nie wie, system nie działa, informatyk śpi, albo schował się w jakiejś kanciapie i czeka na rozluźnienie. Spychologia stosowana od drzwi, do drzwi, z pietra na piętro, na piętro, i aura ogólnej niewiedzy, coś jak Proces Kafki. I na zakończenie cytat zasłyszany na korytarzu urzędu dzielnicy w atmosferze dworca centralnego: Przepraszam, proszę pani, proszę pani! Proszę się obudzić, blokuje pani drzwi do mojego biura, a ja za chwilę muszę zacząć pracę!"

Link do systemu

https://syswyb.kbw.gov.pl/users/login

nie wszędzie jest jednak ten sam. W niektórych instrukcjach podano inny link:

 

Zrzut ekranu z instrukcji

Rys. Zrzut ekranu z instrukcji- w tej jednej instrukcji zrzuty pokazują zupełnie inny adres. wg http://zaufanatrzeciastrona.pl/post/wersja-testowa-systemu-pkw-dostepna-publicznie-w-trybie-debug/

Już przed wyborami informowano w prasie iż system może nie działać poprawnie. Wykonawca była firma Nabino z Łodzi, która wynegocjowała kwotę ok. 400- 500 tys.PLN na ten cel. W chwili pisania artykułu kontakt z właścicielami spółki był niemożliwy, ponieważ znajdowali się oni w siedzibie KBW (Krajowego Biura Wyborczego)  i modyfikowali program celem ostatecznego zliczenia wyników wyborów. Zadanie jakie zostało zlecone firmie Nabino Sp. z o.o. to:

"wykonanie systemu ,stworzenie modułu zbierania informacji o frekwencji w dniu wyborów, modułu informatycznego pozwalającego na ustalenie wyników głosowania i wyników wyborów oraz administrowanie infrastrukturą informatyczną w siedzibie KBW i w zewnętrznym centrum przetwarzania danych. Krajowe Biuro Wyborcze opracowało moduł rejestracji kandydatów, obsługi danych o obwodach głosowania oraz dostarczyło przede wszystkim infrastrukturę teleinformatyczną (...)" (z oświadczenia firmy Nabino)

Główny zarzut to oczywiście niesprawny system informatyczny niejako wymuszający ingerencję programistów w kod w trakcie trwania wyborów i zliczania wyników. Jest to zaproszenie do dokonywania nadużyć, bowiem skrypt programu wciąż ulegał modyfikacjom w trakcie zliczania głosów (programiści, wnioskując z doniesień, dokonywali na bieżąco naprawy programu w czasie prowadzenia zliczania wyników wyborów). Najprawdopodobnie to w ciągu nocy wyborczej pojawiły się wersje oprogramowania kalkulatora nr 99 oraz nr 100.

W dniu wyborów pojawiły się 3 kolejne wersje aplikacji klienckiej - czyli pełna amatorszczyzna. Błędy zgłaszane 2 tygodnie wcześniej nie zostały usunięte jak choćby ręczne wpisanie, a nie wybranie numeru komisji kończyło się wysypaniem się aplikacji. Niestety nie wiem jak to wygląda w aplikacji centralnej - jakie tam błędy trapiły obsługę. Pierwsze wersje instalowanej aplikacji wykorzystywały instalator w wersji darmowej, która przypominała, że można mieć pełną wersję instalatora po zakupieniu go. Pełna profeska. [16]

Zgodnie z wszelkimi uznanymi praktykami, kod programu zliczającego wybory powinien być zabezpieczony przez modyfikacjami w trakcie trwania wyborów (por. np. dokument "Zalecenia Komitetu Ministrów Rady Europy dla państw członkowskich dotyczące prawnych, praktycznych standardów głosowania elektronicznego”). Inaczej- możliwa jest modyfikacja wyników wyborczych przez osoby nieuprawnione. W systemie który prowadzi PKW, taka modyfikacja była, i nadal jest możliwa- mogliby jej dokonać np. sami programiści, lub inne osoby przechwytujące dane dostępowe (loginy, hasła) do systemu w czasie pracy informatyków nad jego naprawą. System mógł nie być bezpieczny, przy publikacji materiałów dostępnych on-line, niektóre wrażliwe dane dostępowe musiały zostać przez redaktorów usunięte z poniższych materiałów (zamazane dane na printscreenach).

Niestety, program był niesprawny w chwili przeprowadzania wyborów, i już wcześniej ostrzegano że opóźnień nie uda się nadrobić.

O godz. 9:49 dnia następnego po wyborach awaria nadal trwała. Jak informował swerwis TVP.PL:

09:46 Przerwano liczenie głosów do sejmiku województwa małopolskiego - informuje Informacyjna Agencja Radiowa. Państwowa Komisja Wyborcza do godziny piętnastej zawiesiła liczenie głosów komisji w Krakowie.

W serwisach społecznościowych internauci cytowali wypowiedzi przedstawicieli PKW:

"serwery się blokowały - nie można się było zalogować"
(...)
"programista zrobił błąd w formatkach - w polach zamiast wartości pojawiała się nazwa pola"[1]

 

Fot. Zrzut ekranu z zapasdlakbw.home.pl/kalkulator-wyborczy/kalkulator/, wg natemat.pl

Serwis TVP.PL informował:

06:49

W systemie ujawnił się inny problem polegający na niemożliwości wydruku protokołów z niektórych komisji obwodowych. Drapiński zapewnił, że błąd ten może opóźnić ustalenie oficjalnych wyników wyborów najwyżej o kilka godzin. Dodał też, że programiści pracują nad jego wyeliminowaniem.

Inne opinie z sieci www:

Przedstawiciel Krajowego Biura Wyborczego jeden z przerwanych testów skomentował nawet „Test się udał i wykazał istotne błędy”.

wg http://www.wykop.pl/ramka/2235248/wersja-testowa-systemu-pkw-dostepna-publicznie-w-trybie-debug/

Internauci chwalili się dostępem do pełnej konsoli debugowania pakietu CakePHP tego oprogramowania:

Dostęp do debugowania

Rys. Dostęp do debugowania

W sieci Internet można znaleźć m.in. treść zapytań SQL serwera:

Treść zapytania SQL (obraz celowo pomniejszony)

czy listę zmiennych środowiskowych. Wrażliwe dane celowo zakryto, aby czytelnicy tego tekstu nie mogli shakować samodzielnie systemu PKW.

Lista zmiennych CakePHP

wg https://syswyb.kbw.gov.pl/users/login

Wyjaśnienie wykonawcy oprogramowania:

Chcielibyśmy odnieść się też do informacji opublikowanych w "Rzeczpospolitej" na temat rzekomej kontroli systemu informatycznego PKW dokonanej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W rzeczywistości zespół reagowania na incydenty sieciowe CERT.GOV.PL w ABW wysłał prośbę o komentarz do zgłoszenia internauty, który wszedł na stronę lokalnych serwerów firmy Nabino Sp. z o.o., gdzie wykonawca systemu prowadził jego próby techniczne, bez użycia jakichkolwiek danych autoryzacyjnych, czyli takich, które byłyby w jakikolwiek sposób zbieżne z rzeczywistością. Chociaż, zdaniem wykonawcy systemu, nie było takiej potrzeby - lokalne testy to standard przy opracowywaniu systemu - dostęp do strony został bezzwłocznie ograniczony dla wybranych testerów. I taką właśnie informację otrzymała od KBW Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, co zakończyło procedurę wyjaśniania zgłoszenia od zaniepokojonego internauty.

wg http://www.portalsamorzadowy.pl/spoleczenstwo-informacyjne/wybory-samorzadowe-2014-oswiadczenie-firmy-nabino,64899.html

Użytkownicy kwestionowali jakość przeprowadzonych testów systemu

Jakie testy. Pierwszy test został odwołany a w trakcie kolejnego nie dało się nic wypełnić a o wysyłce nie wspomnę.

operator komisji, 2014-11-17 09:08:47 wg [2]

To że wszystko padło to już jest oczywiste ale nikt słowem nie wspomina o kwestii zabezpieczenia. Logujemy sie do platformy hasło login bez jakiegokolwiek certyfikatu, zweryfikowac autentyczności instalki kalkulatora tez nie można (brak sum kontrolnych) Czyli pole do popisu dla hakerów amatorów :-)

koordynator: 2014-11-01 10:10:18 wg [3]
 
stek bzdur, 11.40 gminni informatycy zostali poinformowani???? przez kogo i o czym.  (...) Delegatury nie miały kontaktu z wami nie mówiąc o gminach. Nic się nie udało zrobić. Kontakt żaden, nie ma nr telefonu maila, ba nawet nie ma w programie informacji o wersji więc nowe pojawiające się na stronie "wielkie słowo" nic nie mówią użytkownikom, bo skąd mają wiedzieć jaka mają wersję. A jeśli koordynator ma ich powiadomić to gratuluję pomysłu. NIE KŁAMCIE - jest lipa i tyle

jackx: 2014-10-31 18:48:14 wg [3]

SIWZ strona 20 (http://pkw.gov.pl/zamowienia-publiczne/zaprojektowanie-i-wykonanie-modulow-do-wyborow-samorzadowych-2014r-wraz-z-administrowaniem-i-utrzymaniem.html), ostatnie zdanie to masakra: Przeprowadzenie minimum 2-dniowego szkolenia, dla około 150 - 200 użytkowników zamawianego oprogramowania, w terminie do 17 października 2014r., (w zakres szkolenia wchodzi także uroczysta kolacja dla uczestników szkolenia). Czy 17.10 było cokolwiek, jak odbyło się szkolenie?

c: 2014-10-31 10:18:39 wg [3]

Kto odpowiada za chaos informacyjny (a precyzyjnie za brak informacji, instrukcji, brak możliwości pobrania tego cuda i certyfikatów?

rewers: 2014-10-31 09:13:00 wg [3]

Jak można mówić, że "test się udał" w momencie, gdy został przerwany z powodu błędów i to nie tylko wydajnościowych serwera, które nie stanowią dużego problemu do rozwiązania? Jeżeli to mówi osoba pełniąca obowiązki wicedyrektora ds Informatycznego Systemu Wyborczego to to JEST właśnie najlepszy komentarz do całej sytuacji. (...) Problemem jest sama aplikacja, który nomem omem nazywa się Kalkulatorem a ma problemy z podstawowymi zadaniami arytmetycznymi (wg niej 1000-900 nie jest równe 100).

informatyk w UG:2014-10-30 22:30:57 wg [3]

Ja pierniczę? Rozłożyłem głosy 1303 karty, 131 nie wydane, 1172 wydane - i dostałem komunikat, że mi się wydane i nie wydane nie sumują do całości... To jest wina za słabej wydajności???? To jak działały komputery 15 lat temu????? Liczyły tylko do 100???

mercedes kropka home kropka pl: 2014-10-30 18:37:41 wg [3]

Najlepszym komentarzem do całego tego "testu" systemu wyborczego jest właśnie działanie programów antywirusowych które kasują bez zastanowienia tzw kalkulator, słusznie uznając go za niebezpieczny :))
 
ifn: 2014-10-30 19:24:07 wg [3]
 
Byłem przewodniczącym Komisji Wyborczej, to co się działo w MKW to było straszne, Podobno o 12:00 system padł i Ci co wygenerowali sobie certyfikaty do podpisu protokołów wyborczych przed 24:00 i nie zdążyli do 24:00 przesłać protokołów musieli jeszcze raz je wygenerować. My 9 osobowa komisja straciliśmy przez to ponad 4h z życia. Kto za to odpowiada.
 
wg Facebook, M. Kam. godz. ok. 10,40 bd.
 
mówimy tu tak naprawdę o stronie internetowej wykonanej za pomocą frameworka CakePHP. Ktoś musiał ostro spieprzyć ten system, skoro wymiękł przy niewielkiej ilości userów...
 
wg Facebook, K. Pisz... godz. ok. 10.40 bd.
 
Wygląda na to, że w PKW zorientowali się, że nadchodzi data chrztu, a ciągle nie mają dziecka. Zwołali więc 9 kobiet i zlecili im urodzenie dziecka za miesiąc. Tak to wygląda obrazowo z perspektywy osoby, która zajmowała się zlecaniem projektów podobnej skali w dużej firmie z branży IT.
 
wg Facebook, M. Minak... godz. ok. 10.50 bd.
 
Z rozbawieniem możemy przeczytać w SIWZ:

5. W ramach administrowania projektem Wykonawca musi opracować, wdrożyć i utrzymywać procedury analizy ryzyka oraz plan ciągłości działania zgodnie z normami: PN-ISO/IEC 27001, PN-ISO/IEC 24762, PN-ISO/IEC 27005 i PN-ISO/IEC 17799.
15. Oprogramowanie musi mieć możliwość uruchomienia i przełączenia w dwóch wskazanych przez Zamawiającego centrach przetwarzania znajdujących się w różnych miejscach, w celu zapewnienia niezawodności i ciągłości działania przy awarii lub niedostępności jednego z centrów.
Komuś tam w PKW wydawało się, że jak się coś takiego wpisze w warunkach, to w ciągu 11 tygodni (taki był dokładnie czas od ogłoszenia wyników przetargu do odbioru) system będzie działać. Same wymogi dotyczące kalkulatora to 6 stron. Pewnie, że każdy wykopowy programista zrobiłby to w 2 tygodnie, ale tacy mało wykopowi jak ja, widzieli SIWZ i nie wystartowali w przetargu. Tego się nie dało dobrze zrobić od zera. System miał działać na obcym sprzęcie w obcej sieci zapewniając łącze do nieznanego LDAPa, architekturę klucza publicznego, eksporty do zewnętrznych baz danych, udostępnianie webserwisów, ileś różnych eksportów w XML, drukowanie pdfów online i offline, dodatkowe funkcje administracyjne (np. blokowanie czegoś do momentu wpisania specjalnego klucza), itd.
(...)
 
Taki system powinien być tworzony jako projekt open source na państwowych uczelniach. Wdrożenie, wdrożeniem ale sam "silnik" powinien był właśnie tak powstać. Studenci zdobyliby doświadczenie, wykładowcy publikacje, państwo tańszą usługę a wyborcy większą pewność że wszystko odbyło się uczciwie. Nie mówiąc o PKW, które nie musiałoby się wstydzić. (uzytkownik albacore)
 
wg [9]
 

Trzy miesiące powinny trwać testy takiego systemu, a nie całość łącznie z wdrożeniem.

Nie dziwi więc mnie absolutnie fakt, że do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma. Każdy poważny gracz patrząc na założenia projektu (polecam poczytać, bo to nie była banalna robota) przeczuwał, że jest bardzo duża szansa na katastrofę i tak też się stało.

Oczywiście w przetargu ktoś wygrać musiał, wygrała więc jedyna firma, która się zgłosiła. Ich oferta opiewała na kwotę 429 tysięcy brutto. Jak na projekt o takiej wadze, robiony w tak krótkim okresie czasu, to moim zdaniem bardzo mało. No ale chyba to najbardziej spodobało się PKW patrząc na ocenę.

Na koniec polecam tylko skrótowy spis przedmiotu zamówienia, jedynie samobójca by się zdecydował realizować ten projekt w 3 miesiące. Jak widać jednak takie firmy też się znajdą.

G. Marczak, wg [8]

 

Przedmiot zamówienia:

 1. Moduł kalkulatora wyborczego dla obsługi obwodowej komisji wyborczej w wyborach samorządowych,
 2. Moduł kontroli spływu protokołów wyników głosowania w obwodzie,
 3. Moduł przyjmowania danych elektronicznych z protokołów wyników głosowania w obwodzie przesłanych przez moduł kalkulator wyborczego,
 4. Moduł obsługi organu wyborczego (terytorialnej komisji wyborczej, komisarza wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej) na obszarze właściwości organu,
 5. Moduł ustalania wyników głosowania i wyników wyborów,
 6. Oprogramowanie do zarządzania uprawnieniami do obsługi informatycznej wyborów w oparciu o bazę LDAP udostępnioną przez Zamawiającego,
 7. Oprogramowanie obsługi infrastruktury klucza publicznego w zakresie wystawiania i udostępniania certyfikatów,
 8. Systemu pobierania danych o komitetach wyborczych, listach kandydatów i kandydatach oraz obwodach, okręgach i składach komisji z serwisów udostępnionych przez Zamawiającego,
 9. Wykonanie eksportu danych, zapewniający przeniesienie danych dotyczących komitetów wyborczych, list kandydatów i kandydatów, obwodów głosowania, okręgach wyborczych i wyników głosowania, wyników podziału mandatów do archiwum (zaimplementowanego jako relacyjna baza danych),
 10. Wykonanie modułu obsługi wprowadzenia, przyjmowania danych o liczbie wyborców, którzy wzięli udział w głosowaniu w trakcie głosowania, nadzoru nad przekazywaniem, kontroli poprawności,
 11. Przeprowadzenie szkolenia użytkowników zamawianego oprogramowania,
 12. Administrowanie infrastrukturą teleinformatyczną w siedzibie Zama­wiającego i w zewnętrznym centrum przetwarzania.

G. Marczak, wg [8]

[...] Powodem opóźnień były błędy w działaniu systemu informatycznego. Jak donosi nasze źródło w komisji wyborczej na warszawskim Targówku: System zliczania głosów nie działa od kilku godzin - nie drukuje protokołów i nie przyjmuje danych. "W żadnych poprzednich wyborach samorządowych nie było tak źle. Kończyliśmy późno, bo w okolicach 2-3 w nocy, ale w tym roku jest już po 5.30, a my jesteśmy w szczerym polu" - czytamy w wiadomości. [...] "

wg [10]

Protokół na pendrivie jest jednym z trzech nośników, pozostałe to wersja papierowa i wysyłana przez sieć wersja z systemu. Ponoć ma to być zabezpieczenie przed ewentualnym fałszerstwem. Tylko gdy sfałszuję się wersję papierową i takie same dane wpisze się do systemu, to wszystkie 3 wersje będą fałszywe. Widać taka logika urzędnicza.

(....)

przeczytałem zalinkowane przez Ciebie dokumenty i powiem tak: o @#rwa

W skrócie:
- SIWZ ma 26 stron, na których opis działania systemu jest i tak bardzo ogólny
- do tego pytania od Wykonawców, na które często pada odpowiedź w stylu "Zamawiający uważa, że informacja nie jest potrzebna do określenia ceny/zakresu, ale Wykonawca i tak będzie musiał dany moduł zaimplementować", czyli nie wiadomo dokładnie co, ale coś trzeba będzie zrobić i nie ma podstaw, żeby tę pracę dobrze wycenić
- do wykonania 9 modułów + szkolenie pracowników + administracja
- na wszystkie te prace przewidziano czas, UWAGA, od 1,5 do 2,5 miesiąca od momentu ogłoszenia wyników przetargu

wg http://www.wykop.pl/link/2233462/obciazone-serwery-pkw-usuna-problem-przed-wyborami/

W administracji publicznej ciągle bez zmian. Najlepsze testy to te nieudane, a problemy wydajnościowe i niemożność dokończenia testów na tydzień przed wdrożeniem systemu to żaden problem. Testy przecież po to są, żeby ujawniać błędy i z doświadczenia urzędnika wynika, że jeszcze takiego testu nie było, który zakończyłby się powodzeniem. Nie wiem jak u Was, ale u nas narasta niepokój.

 

wg [14]

(...) Zasady walidacji są w klk i zmieniały się w trakcie całej nocy. Przykładowo o 17 zainstalowałem kalkulator 2.0.0.98, zassałem klk i wydrukowałem protokoły-brudnopisy. O 20:30 u informatyka gminnego widziałem, że pobieranie klk wywala błąd XMLa i nie da się ani wydrukować, ani zrobić PDFa. O 21 już nie było tego problemu, ale wiem, że zmiany walidacji były jeszcze później wprowadzane. A tak w ogóle to dziś rano zobaczyłem, że jest już wersja 2.0.0.100 kalkulatora - masakra.

wg http://www.wykop.pl/link/2247032/kto-robil-system-informatyczny-dla-pkw-i-za-ile-kto-za-to-odpowiada/

Wybory były wczoraj. Po 14 godzinach policzono mniej niż jeden procent głosów oddanych głosów w Warszawie!

wg [16]

Kolejny dzień po wyborach

Niestety ale o godz 16.30 wciaz nie da sie wygenerowac wynikow do rady (brak wystarczającej liczby protokołów) gdyz w jednym okregu nie bylo glosowania bo byl tylko 1 kandydat. Z kolei zestawienie sie generuje ale z jakimis kandydatami z losowo wpadajacymi z wyborow do sejmiku:) Juz wiemy, ze nie zostanie to naprawione i wsz. protokoly i zestawienia mamy robic recznie z powodu zbyt skomplikowanych nieprawidlowosci w sytemie uniemozliwiajacych szybkie i proste ich naprawienie.

jelonek28: 2014-11-17 16:45:45 wg [18]

Opublikowano: niedziela, 16, listopad 2014 12:10 "Nie mamy informacji, czy wersja 2.0.0.96 kalkulatora jest ostateczną. Prosimy na frekwencję nie aktualizować kalkulatorów w obwodzie. Należy z tym poczekać do godziny 18."

BP: 014-11-16 12:33:13 wg [17]

 

u mnie terytorialna komisja wyborcza śpi w domu. mam ich obudzić jak coś zacznie działać. pewnie będą tak spać do rana,
 
pałnomocnik TKW: 2014-11-17 15:06:48 wg [19]
 

kłopotów przysporzyły wydruki wyników głosowania w miejskich i gminnych komisjach wyborczych – one miały swoje uchybienia” – powiedział Drapiński. człowieku czy ty widziałeś w ogóle ten system on nie podaje żadnych wydruków ciągle error a jak coś się uda to dane z kosmosu nie ta komisja nie ci kandydaci

el:  2014-11-17 13:43:00 wg [19]

udostępnianie kalkulatora na publicznych serwerach - gdzie każdy może go sobie pobrać. Pełen profesjonalizm. podpowiedzmy "yntelygentom" że jak zbierze się grupa kilku osób i pobierze sobie kalkulator i tak rozpowszechni kilku innym i zrobi taki łańcuszek a potem wymyślą "uruchomimy" ten fajny program 16.11.2014r. To dopiero im się "drivery od kart sieciowych popsują" i wcale nie muszą tego robić "hakierzy"
 
wg blackd: 2014-11-10 15:34:35 wg [20]
 
Druga wpadka PKW

System informatyczny do liczenia głosów w całym kraju stworzyła łódzka firma Nabino. Zatrudnia około 20 osób. Od pięciu lat specjalizuje się w realizowaniu zleceń dla administracji. Na systemie dla PKW zarobili prawie 500 tysięcy złotych. Maciej Cetler, wiceprezes Nabino, odmówił odpowiedzi na pytanie, czy zabrakło czasu na stworzenie sprawnego systemu.

Wpadka informatyków odpowiedzialnych za liczenie głosów zdarza się już po raz drugi. W czasie wyborów samorządowych w 2002 roku system także przestał działać. Wówczas za elektroniczne liczenie głosów odpowiadał giełdowy potentat firma Prokom i łódzka spółka Pixel Technology. Ta druga przyznała się do błędu. Efekt był taki, że oficjalne wyniki wyborów do samorządu PKW podała dopiero na dwa dni przed drugą turą wyborów.

wg http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,16985434,Wybory_2014__Nie_wiadomo__kiedy_poznamy_wyniki_wyborow.html#ixzz3JMbh2cRS

Firma Nabino, która przygotowała system informatyczny na tegoroczne wybory samorządowe, była jedyną, która zgłosiła się do przetargu. Jak wynika z dokumentów zamieszczonych na stronie komisji, ogłoszenie wyników przetargu miało miejsce 4 sierpnia. Według innych firm które świadczą podobne obsługi, cena była zbyt niska.

Komisja nie była w stanie przekazać wyników wyborów bo był problem dotyczył komunikacji między serwerami aplikacyjnymi a serwerem bazy danych. Dlatego nie każda właściwa komisja terytorialna – gminna, powiatowa i wojewódzka – może wydrukować własny protokół na podstawie wyników ze swojego terytorium i przekazać wyniki właściwemu komisarzowi wojewódzkiemu, który sporządza zbiorcze wyniki ze swojego województwa.

System na wybory przygotowała firma Nabino Sp. z o.o. z Łodzi, której zlecono wykonanie systemu, stworzenie modułu zbierania informacji o frekwencji w dniu wyborów, modułu informatycznego pozwalającego na ustalenie wyników głosowania i wyników wyborów oraz administrowanie infrastrukturą informatyczną w siedzibie KBW i w zewnętrznym centrum przetwarzania danych. Krajowe Biuro Wyborcze opracowało moduł rejestracji kandydatów, obsługi danych o obwodach głosowania oraz dostarczyło przede wszystkim infrastrukturę teleinformatyczną.

wg http://europejczycy.info/46213/wiadomosci/polska/jedna-firma-podjela-sie-obslugi-wyborow-cena-byla-zbyt-niska/

Zal mi ludzi pracującyh w komisjach wyborczych w kujawsko pomorskim 34 godziny na nogach od wczoraj od 5 rano do teraz i nie wiadomo jak dlugo bęą jeszcze liczyć. Ciekawe co naq to inspektorat pracy? Ludzie siedzą i liczą od wczoraj od godz 5, bez snu, bez cieplego posiłku, bez wody, bez telefonu. To jest chore!!! System padł a teraz chcą aby ludzie padli z wycięczenia.

wg danuta.rybczynska.7danuta.rybczynska.72014-11-17 11:09:18 na: http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Wiadomosci/NIK-sprawdzi-system-informatyczny-PKW

W chwili obecnej PKW rozważa uruchomienie systemów zapasowych, jakie posiada. Wydawnictwo Merkuriusz Polski zaoferowało bezpłatnie dla PKW program do zliczania wyników wyborów. Są to wersje demo, kiedyś je oferowaliśmy dla różnych partii. Mają stosowne zabezpieczenia.

opr. A. Fularz

Nastroje uczestników komisji:

"Tato, dla wyjaśnienia z urzędu wyszłam po godzinie 14... Wszystko oczywiście przez świetny system wysyłania i drukowania protokołów.... Dodając do tego nasz czas poświęcony na liczenie kart i przygotowywanie lokalu w sobotę, to wychodzi na to, że zdecydowanie lepiej zatrudnić się przy rozdawaniu ulotek- stawka godzinowa ta sama, a nie jest to zajęcie wymagające dość dużego skupienia, tłumaczeniu wyborcom w kółko jak mają głosować (żeby później i tak okazało się, że na niewiele się to zdało) i całonocnej pracy na najwyższych obrotach I jeszcze pewnie druga tura w prezencie i jeśli głosy znowu będzie można wysyłać dopiero po wschodzie słońca, to stawka zrówna się ze stawką śpiącego stróża na niestrzeżonym parkingu w Luboniu..." (córka p. Zwierzyńskieo, via FB)

 

[1] http://newsroom.salon24.pl/615942,klopoty-pkw-sa-tylko-czastkowe-wyniki-wyborow

[2] http://www.portalsamorzadowy.pl/spoleczenstwo-informacyjne/wybory-samorzadowe-2014-oswiadczenie-firmy-nabino,64899.html

[3] http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/144842/Error-czyli-horror--Test-udal-sie-bo-wykazal-istotne-bledy---mowi-przedstawiciel-KBW

[4] http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,PKW-drobne-bledy-informatyczne-ktore-bardzo-utrudniaja-prace,wid,17036831,wiadomosc.html?ticaid=113d1c#czytajdalej

[5] http://pkw.gov.pl/g2/oryginal/2014_08/d234b7766417a5cf22229be2b918e59b.pdf

[6] http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fpkw.gov.pl%2Fzamowienia-publiczne%2Fzaprojektowanie-i-wykonanie-modulow-do-wyborow-samorzadowych-2014r-wraz-z-administrowaniem-i-utrzymaniem.html&h=bAQEl6T_T

[7] http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fpkw.gov.pl%2Fzamowienia-publiczne%2Fzaprojektowanie-i-wykonanie-modulow-do-wyborow-samorzadowych-2014r-wraz-z-administrowaniem-i-utrzymaniem.html&h=bAQEl6T_T

[8] http://antyweb.pl/nie-dziwie-sie-ze-system-pkw-nie-dziala-skoro-powstal-w-3-miesiace-a-do-przetargu-zglosila-sie-jedna-firma/#

[9] http://www.wykop.pl/link/2246614/awaria-platformy-pkw-komisje-maja-problemy-z-wysylaniem-wynikow/

[10] http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,16980360,Wyniki_wyborow__PKW__Mamy_jedynie_bardzo_czastkowe.html

[11] http://klk.kbw.gov.pl/kalkulator/20141116/000000/SMD/

[12] http://www.wykop.pl/ramka/2247032/kto-robil-system-informatyczny-dla-pkw-i-za-ile-kto-za-to-odpowiada/

[13] http://zapasdlakbw.home.pl/kalkulator-wyborczy/kalkulator/ oraz zdekompilowany: https://github.com/wybory2014/Kalkulator1

[14] http://testerzy.pl/wiesci-ze-swiata-testerow/wybory-samorzadowe-2014-testowanie-wydajnosci

[15] http://elections.nation.co.ke/news/IEBC-at-pains-to-explain-system-failure/-/1631868/1711412/-/840wg/-/index.html

[16]  http://natemat.pl/124153,kto-robil-ten-system-informatyczny-dla-pkw-i-za-ile-kto-za-to-odpowiada-przeswietlamy-system-liczenia-glosow oraz komentarz p. Jankowskiego

[17] http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/145363/Sprawne-liczenie--Publikujemy-oswiadczenie-przedstawiciela-firmy-Nabino - w komentarzu

[18] http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/145320/Decydujaca-proba--W-niedziele-sprawdzimy-wyborczy-system-informatyczny-

[19] http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/145393/Blad-usuniety--PKW-poinformowala--ze-udalo-sie-usunac-blad--ktory-uniemozliwial-sporzadzanie-wydrukow

[20] http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/145098/Musi-sie-udac--KBW-o-testach-i-oprogramowaniu-do-obslugi-wyborow