Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
sobota, 25 Maj, 2019 - 21:48

Idąc za modą, Merkuriusz Polski rozważa dodanie kolumny "Moda na nazizm"

wt., 23/01/2018 - 22:37
Kategoria: 

Podążając za ewidentną modą na narodowy socjalizm, co przejawia się udziałem narodowych socjalistów w coraz to większej liczbie doniesień medialnych, wydaca zauważa, że w ostatnich kilku miesiącach nie było dnia, by nie wybuchały- czasem wielokrotnie w ciągu dnia- nowe wielkie tematy związane z narodowymi socjalistami, czy też bardziej ogólnie - z aspektami tego ruchu ideowego takimi jak np. dyskryminacja ludności na podstawie koloru skóry czy narodowości. 

Jak donosi konserwatywny portal "Tysol.pl", jednym z tematów dzisiejszego "Dzień dobry TVN" była "kwestia nazizmu w Polsce". Portal ten donosił, że redaktorzy TVN zastanawiali się, czy w Polsce panuje "moda na nazizm".

Temat został poruszony także na portalu Twitter, który w jego polskiej wersji językowej należy uznać za wybitnie prorosyjski i ultrakonserwatywny (jeśli en masse podsumować to co dzieje się na tej- de facto przejętej i kontrolowanej przez anonimowych internetowych trolli- polskiej wersji językowej tego portalu mikrobloggerskiego). Oczywiście, sama teza o istnieniu "mody na nazizm"  miała wywołać "spore poruszenie" wśród publiki Twittera o ultrakonserwatywnych zwykle poglądach (jak podaje portal "Tysol.pl"). 

Wiele znanych osób miało nazistowskie poglądy. Przykładem nazisty jest Henry Ford, twórca Ford Motor Company. Biznesmen był wieloletnim zagorzałym antysemitą, i propagował antysemityzm jako pierwszy w swym wydawnictwie "Dearborn Publishing Company", prawdopodobnie zarażając nim Hitlera. Był także wielkim przyjacielem Hitlera. Henry Ford, poprzez swój koncern Ford Motor Company, sfinansował w latach 20-tych pierwsze dojście nazistów do władzy i uzyskał np. realizację planów budowy sieci autostrad dla swoich produktów- samochodów. Hitlerowi dał czek na 100 tysięcy marek.

Merkuriusz Polski rozważa dodanie kolumny "Moda na nazizm" donoszącej o kolejnych etapach rozwoju tej ideologii w Polsce.

Literatura:
Azjatycka moda Nazi chic - VICE
https://www.vice.com/pl/article/jmweny/azjatycka-moda-nazi-chic